


Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Ceiling Cassette |
|---|---|
| Model Number | LIV12003T |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 300 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features | ● Stainless steel finish ● Does not have lights ● 2700 m3/hr extraction rate |
|---|---|
| Light type | None |
Filters
| Number of filters | 4 |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 0080687484591 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Qasair 120cm Liverpool Ceiling Cavity Rangehood LIV12003T
$6,955
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L2B
$3,252
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L2T
$3,252
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 60cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES60L1B
$2,545
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Thermidor Gallery Under Cupboard Rangehood TRCT12003T
$7,250
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

