


Sorry, Qasair 120cm Westmore Undermount Rangehood WES120L2B is not available for purchases with VIC delivery addresses. For more information, including advice on alternative comparable products, please speak to a member of our team.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WES120L2B |
|---|---|
| Depth (mm) | 330 mm |
| Height (mm) | 450 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This unit require frontal access to the joinery for servicing.
|
| Installation Note | Please note the recommended installation height of the Westmore is 750 - 800mm above the cooktop. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Warranty on Qasair Rangehoods is extended to 5 years if an Approved Qasair Installer installs the rangehood. Customers will receive a special receipt on installation and must be able to produce this receipt to receive the extended warranty. |
Air Extraction
| Ducting location | Rear |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Qasair 150cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS1500L3T
$3,831
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 150cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1500L-3BR
$6,408
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L1T
$2,532
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 150cm Liverpool Ceiling Cavity Rangehood LIV15003T
$7,733
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1200L-3T
$4,875
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA90L1T
$2,925
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
