Qasair Stadium Ceiling Mounted Rangehood STM1300L2
SKU: STM1300L2
Up to 12 months interest free with Zip Money
  • Free Delivery Available
    Your delivery location
    Brisbane   QLD 4000
  • Free removal and recycling of Old Disconnected Appliances*
Specifications & Manuals
Key Specifications
Rangehood Type
Island
Model Number
STM1300L2
Depth (mm)
550 mm
Height (mm)
1450 mm
Width (mm)
1300 mm
Power (W)
240 W
Finish Colour
Stainless Steel
Notes
Warranty
Manufacturer Warranty
3 Years
Use
Not intended or designed for commercial use.
Air Extraction
Max Air Capacity
1800 m³/h
Number of fan speeds
2
Ducting size
300
Can be recirculated
Other Features
Features
  • ● Fan speeds: 2 motors can be switched separately from hi/low setting – 4 speeds in total.
  • ● Dishwasher safe filters: detergent used must be PH neutral and non caustic.
  • ● All metal, 8 layer filters: 2 stainless steel outer layers and 6 aluminium mesh layers.
    Control type
    Rocker switch
    Light type
    LED
    Motor Type
    Twin
    Electrical Connection
    Type of connection
    10A plug & lead
    Maximum current rating
    10 A