






4 payments of $274.25 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Omvivo Vision 550 Wall Mount Basin with Towel Rail has been created with particular attention to functionality and contemporary styling. Ideal for minimal contemporary spaces it features a remarkable 25 litre bowl with overflow and towel rail making it the perfect addition to any bathroom. Manufactured from a solid surface, it has a smooth matt finish that is exceptionally hard-wearing and durable.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | VISS550WB-TR |
|---|---|
| Material | Solid Surface |
| Weight (kg) | 25 kg |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 260 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Image Disclaimer | Tapware not included. |
| Accessories included | Chrome waste |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | White |
| Notes | Solid Surface is a hard wearing mix of mineral and resin. |
| Overflow | |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 4415556685186 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Omvivo Vision 550 Wall Basin with Towel Rail VISS550WB-TR
$1,097
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo MOD Micro 420 Wall Hung Basin 1TH Matte White MOVSS420RHB-1TH
$775.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Vision 550 Basin with Towel Rail, Splashback and Shelf VISS550WB-SBTRSH
$1,397.50
| Material | Solid surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo MOD Compact 500 Wall Hung Basin 1TH Matte White MOVSS500-1TH
$622.60
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo CDesign 620 Basin No Tap Hole CDVSS620LHBOTH
$998
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo MOD Micro 420 Wall Hung Basin 1TH Matte White MOVSS420LHB-1TH
$775.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo MOD Compact 700 Wall Hung Basin 1TH Matte White MOVSS700RHB-1TH
$819.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo MOD Compact 1200 Wall Hung Double Basin 2TH Matte White MOVSS1200DB-2TH
$1,232
| Material | Solid Surface |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

