




4 payments of $230.45 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The Omvivo Lilli 500 basin with its smooth curves is a sophisticated piece for a modern bathroom design and is particularly suited to small bathrooms. Manufactured in Solid Surface it has a smooth matt finish that is durable and easy to maintain. Lilli 500 can be wall mounted as well as installed onto a bench top. This model comes without a tap hole and is supplied with a polished chrome pop up plug and waste and wall basin fixing bolts.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LIVSS5500TH |
|---|---|
| Material | Solid Surface |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 150 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Image Disclaimer | Tapware not included. |
| Accessories included | Polished chrome pop up plug and waste and wall basin fixing bolts. |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Matte White |
| Notes | Solid Surface is a hard wearing mix of mineral and resin. |
| Overflow | |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 4415556685230 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Omvivo MOD Compact 700 Wall Hung Basin 1TH Matte White MOVSS700LHB-1TH
$819.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Arki Mini 470 Wall Hung Basin - 1 Tap Hole ARVSS470C1TH
$672.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo MOD Micro 420 Wall Hung Basin 1TH Matte White MOVSS420RHB-1TH
$775.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo CDesign 620 Basin No Tap Hole CDVSS620LHBOTH
$998
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo Mia 470 Wall Hung Basin 1TH Matte White MIAVSS470-1TH
$699.60
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Vision 550 Wall Basin with Towel Rail VISS550WB-TR
$1,097
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo Vision 550 Basin with Towel Rail, Splashback and Shelf VISS550WB-SBTRSH
$1,397.50
| Material | Solid surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo Sensi Washplane 800 Single SWSSW800
$2,397.40
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Washplane |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
