


Up to 12 months interest free with Zip Money
The Omvivo Sensi Washplane 1600 Double is designed to turn everyday routines into luxurious experiences. The simplicity of these Washplanes with their gentle curves create a sophisticated statement that is bold and contemporary. The double design makes this ideal for larger bathrooms. They feature concealed plumbing and are supplied with hardware and a drainage system for installation into a cavity wall.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SWSSW1600 |
|---|---|
| Material | Solid Surface |
| Depth (mm) | 350 mm |
| Height (mm) | 30 mm |
| Width (mm) | 1600 mm |
| Image Disclaimer | Tapware is not included. |
| Accessories included | Stainless steel cantilever brackets, Zinc plated steel mounting frame, Stainless steel tray, Stainless steel removable drainer, Stainless steel fascia, Location saddles. |
| Bowl Type | Washplane |
| Finish Colour | White |
| Notes | Solid Surface is a hard wearing mix of mineral and resin. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| EAN | 4415556685568 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Omvivo Sensi 1600 Double Washplane SWSSW1600
$3,872
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Washplane |
Omvivo Mia 470 Wall Hung Basin 0TH Matte White MIAVSS470-0TH
$699.60
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo CDesign 620 Basin No Tap Hole CDVSS620LHBOTH
$998
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo MOD Compact 700 Wall Hung Basin 1TH Matte White MOVSS700LHB-1TH
$819.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Sensi Washplane 800 Single SWSSW800
$2,397.40
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Washplane |
Omvivo MOD Compact 700 Wall Hung Basin 0TH Matte White MOVSS700RHB-0TH
$819.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo MOD Micro 420 Wall Hung Basin 1TH Matte White MOVSS420LHB-1TH
$775.50
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo MOD Compact 500 Wall Hung Basin 0TH Matte White MOVSS500-0TH
$622.60
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Vision 550 Wall Basin with Towel Rail VISS550WB-TR
$1,097
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
