Specifications & Manuals
| Model Number | VT0426B-ST-BL |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.5 kg |
| Height (mm) | 440 mm |
| Width (mm) | 203 mm |
| Finish Colour | Granite Black |
| Notes | Vilo taps are made in Italy to ensure premium quality and reliability. This tap comes with a pull out spray handle for added functionality. |
| Maximum Pressure | 600 kPa |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Features | Italian made; 15 year warranty; premium black granite look finish; swivel spout; pull out spray functionality; WELS 4 Star, 6.5L per min |
| Gooseneck |
| Manufacturer Warranty | 15 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Litres Per Minute | 6.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T20421 (V) |
| Origin | Italy |
|---|
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9324974009526 |
Compare to similar items
Oliveri Venice Pull Out Swivel Mixer Tap Matte Black VE590FMB-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Verona Pull out Goose Neck Mixer Tap Matte Black VA306516MB-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Venice Pull Out Swivel Mixer Tap Brushed Nickel VE590FBN-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Essente Swivel Pull Out Mixer Tap - Stainless Steel SS31615
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 304 Grade stainless steel body |
Oliveri Verona Pull out Goose Neck Mixer Tap Gunmetal VA306505GM-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Venice Pull Out Right Angle Mixer Tap Chrome VE570FCR-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Square Goose Neck Pull Out Mixer - Stainless Steel SS31675
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Tennyson Square Goose Neck Pull Out Mixer Tap Chrome TS2170-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
4 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

