







Accessories & Add-Ons





This black sink boasts a 1 and 1/2 bowl configuration, so you can use the larger bowl for washing and the half-bowl for rinsing. The wastes are located at the rear of the sink, allowing you to make the most of the space you’re given. Additionally, the soft 5mm radius corners will prevent the formation of dirt traps.
The added bowl protectors will help the sink maintain its shimmer, while allowing you extra space for defrosting.

Coloured Steel
Oliveri uses an environmentally friendly process to layer its 1.2mm stainless steel sinks with a coloured coating. These metallic finishes will add a touch of contemporary flair to your kitchen.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.

Bowl protector
The included bowl protector is designed to slot inside your sink bowl in order to protect it from scratches and help it to maintain its sleek shine. You can also use this accessory to balance items that need defrosting.

Rear waste outlets
With the wastes located towards the rear of the sink, you can maximise your storage space beneath the sink. The wastes are the same colour as the bowl material, for a seamless aesthetic flow.
Specifications & Manuals
| Model Number | SB35AU |
|---|---|
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
| Weight (kg) | 19 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Length (mm) | 790 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | 2 x Coloured Designer Basket Wastes Included. |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | Topmount clips supplied only |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
| Features | Construction: Fabricated with 5mm radius corners, Softtone® and soundproofing. Material: 304 grade,18/10 brushed stainless steel (1.2 mm thick) Installation: Topmount, Undermount or Flushmount. Min Cabinet Size: 900 mm Accessories Included: |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sinks |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 200 mm |
| EAN | 9324974022297 |
Compare to similar items
Oliveri Spectra 1 & 1/2 Bowl Brushed Gold Sink SB35AU
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Professional Series Sink PR1102PK
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Professional Series Sink PR1111PK
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1430 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
