Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LR521 |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 950 mm |
| Length (mm) | 950 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Basket waste, Chopping board, Sink clips |
| Bowl Size | 420 (W) x 420 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Length of sink from corner to corner (not including the curved edges): 850mm |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Included accessories:
|
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 910 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974004187 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Solitaire Round Bowl Right Hand Drainer Sink LR521
$345
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
| Cut Out Width (mm) | 910 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Undermount Sink Copper SB50CU
$1,412
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 505 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini White Undermount Sink- ST-WH1550UOF
$1,575
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Topmount Sink SB50GM
$1,412
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Standard Single Bowl Topmount Sink Matte Black ST-MB1531-OF
$1,282
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

