












Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | PR1173 |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 505 mm |
| Height (mm) | 225 mm |
| Width (mm) | 955 mm |
| Length (mm) | 955 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Sink clips, Chopping board |
| Bowl Size | 500 (W) x 405 (D) x 225 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Included accessories: |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 935 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 225 mm |
| Second Bowl Size | 380mm L x 405mm W x 225mm D |
| EAN | 9324974007102 |
Compare to similar items
Oliveri Professional Series 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink PR1173
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 935 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Right-Hand Basin Single Basin And Drainer - Black ST-BL1520RHB
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Ultraform Double Bowl Double Drainer Sink UF13DNTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 450 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1365 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Nu-Petite Double Bowl With Double Drainer Topmount Sink NP653
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1530 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Undermount Sink Black ST-BL1563U-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
