


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MO753NTH |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 1500 mm |
| Length (mm) | 1500 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 350 (W) x 420 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Under its policy of ongoing product development Tasman Sinkware may from time to time change product specification without notice. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Other Features
| Features | Please note this unit has no tap hole. |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1392 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 180 mm |
| Small Bowl Size | 350 (W) x 420 (D) x 180 (H) |
| EAN | 9324974001919 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Monet Double Bowl with Double Drainer Topmount Sink MO753NTH
$973
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1392 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Double Drainer PE341-NTH
$652
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Santorini Left-Hand Basin 1 & 3/4 Basin And Drainer - Black ST-BL1510LHB
$1,702
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Apollo 1 and 3/4 Bowl Inset Sink AP1416
$1,679
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
