As kitchens become more minimalist with the passing years, there needs to be a tapware range that complements this trend. That’s where Oliveri’s Mito range steps in.
The thin pin lever is unobtrusive and a far cry from traditional tap handles. The cylindrical base provides a sturdy foundation, while the curved right angle neck will add contemporary splendour to your space. The matte black finish will never go out of style, but this tap is also available in stunning chrome. For a touch of aesthetic symmetry, you can pair the mixer with an Oliveri sink.
The thin pin lever is unobtrusive and a far cry from traditional tap handles. The cylindrical base provides a sturdy foundation, while the curved right angle neck will add contemporary splendour to your space. The matte black finish will never go out of style, but this tap is also available in stunning chrome. For a touch of aesthetic symmetry, you can pair the mixer with an Oliveri sink.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MT0039C-BLACK |
|---|---|
| Depth (mm) | 239 mm |
| Height (mm) | 383 mm |
| Width (mm) | 239 mm |
| Finish Colour | Black |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features | Matte Black Finish: Make a statement in your kitchen with a matte black finish. Slim Design: A slim design made to complement any kitchen. Italian Made: Made in Italy for premium quality and reliability. 15 Year Warranty: Covered by Oliveri’s 15 year warranty (10 years parts & labour plus an additional 5 years parts only). |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 15 Years, 5 Years Part & Labour, 10 Years Parts Only |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 6.5 |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9324974009939 |
Compare to similar items
Oliveri Verona Goose Neck Mixer Tap White VA306507WH
$520
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Venice Swivel Mixer Tap Matte Black VE590FMB
$295
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Venice Goose Neck Mixer Tap Brushed Nickel VE520FBN
$439
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Verona Goose Neck Mixer Tap Brushed Nickel VA306502BN
$520
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Venice Goose Neck Mixer Tap Chrome VE520FCR
$368
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Venice Swivel Mixer Tap Brushed Nickel VE590FBN
$339
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Mixer - Brushed Gold SS31620-AU
$662
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

