Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WA763PACK |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 815 mm |
| Length (mm) | 815 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 350 (W) x 420 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 9324974007782 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Monet Double Bowl Sink Pack WA763PACK
$718
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink With Left Hand Drainer And Overflow Black ST-BL1512-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Left-Hand Basin 1 & 3/4 Basin And Drainer - Black ST-BL1510LHB
$1,702
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Matte Black ST-MB1512-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Spectra Double Bowl Sink SB63GM
$2,260
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

