Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WA163MAPACK |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 192 mm |
| Width (mm) | 770 mm |
| Length (mm) | 770 mm |
| Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Sink: Australian made sink Polished stainless steel finish Second bowl size: 330W x 400H x 180D Overall dimensions: 770 x 480mm Included Accessories: Petite main bowl bamboo chopping board Petite main bowl colander Petite main bowl utility tray Oliveri stainless steel drainer basket Tap: Italian made tap Essentials pull out spray mixer tap Wels Rating: 4 star 7.5L per minute |
|---|
Cut Out
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Depth - Second Bowl | 180 mm |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 9324974010201 |
Compare to similar items
Oliveri Diaz Inset Sink and Mixer Tap Pack WA163MAPACK
$611
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 1/2 Bowl Sink ST-BL1575
$1,535
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Left-Hand Basin Single Basin And Drainer - Black ST-BL1520LHB
$1,350
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Double Drainer PE341-3TH
$898
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Diaz 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right-Hand Drainer DZ111-3TH
$813
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.9 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 and 1/2 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink NP601NTH
$753
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Sonetto 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink SN1011
$1,907
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1399 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

