Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DA3496 |
|---|---|
| Depth (mm) | 275 mm |
| Height (mm) | 34 mm |
| Width (mm) | 895 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 720 m3/hr |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
Other Features
| Features | ● Elegant design – slim 895mm extractor canopy ● Powerful – 720m3/h on the booster setting ● Efficient filtration – 10-layer stainless-steel grease filter ● Safe and easy to clean – Miele CleanCover ● Suitable for every home – for extraction or recirculation |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Electronic |
| Clean filter indicator |
Safety Features
| Automatic power off | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 69 dB |
|---|
Other
| Dishwasher safe parts | |
|---|---|
| Light type | LED |
| EAN | 4002515586723 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele 53cm Under Cupboard Rangehood with Powerful Extraction Stainless Steel DAE1535
$1,299
| Max Air Capacity | 640 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

