


Promotions
Extractor unit with energy-efficient LED lighting and light-touch switches for easy use. Customised kitchen design fully integrated in 702 mm width Unique user convenience Con@ctivity Powerful 785m3/h on the booster setting Efficient filtration 10-layer stainless-steel grease filter Safe and easy to clean Miele CleanCover
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DA2578 |
|---|---|
| Depth (mm) | 402 mm |
| Height (mm) | 293 mm |
| Width (mm) | 702 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 785 m³/h |
|---|---|
| Ducting size | 150 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 4002516011910 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele 53cm Under Cupboard Rangehood with Powerful Extraction Stainless Steel DAE1535
$1,299
| Max Air Capacity | 640 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

