Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | KM6363-1 |
| Depth (mm) | 526 mm |
| Height (mm) | 45 mm |
| Width (mm) | 806 mm |
| Cooktop Material | Ceramic glass |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Simple and direct control – operation via rotary dial controls ● Attractive design – 806mm wide with all-round frame ● Versatile and fast – 4 cooking zones incl. 1 PowerFlex area ● Communication with rangehood – automatic function Con@ctivity 2.0 ● With 5 kW Booster power for shortest heat-up times – WaterBoost |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Other
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 780 mm |
| Number of cooking zones | 4 |
| Oven Bundle | |
| Residual heat indicator | |
| EAN | 4002515617021 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele 80cm Induction Cooktop with Onset Controls KM6363-1
$3,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 780 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

