Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | KM6367-1 |
| Depth (mm) | 512 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 792 mm |
| Cooktop Material | Ceramic glass |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Intuitive selection via numerical linear keybank - Direct control ● Modern design - 792 mm wide for flush-fit installation ● Food always cooked to perfection - keeping warm function ● Six-zone triple PowerFlex induction cooktop with TwinBoost ● Designed for flush installation ● DirectSelection Plus sensor controls with timers and Stop&Go ● Three x 3-in-1 PowerFlex areas ● Communication with rangehood automatic function Con@ctivity 2.0 ● Auto heat-up - This function reduces the initial power boost to prevent burning |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11 KW |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Functions
| Keep warm |
|---|
Other
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 516 mm |
| Cut Out Width (mm) | 796 mm |
| Number of cooking zones | 6 |
| Oven Bundle | |
| EAN | 4002515546086 |
Compare to similar items
Miele 80cm Induction Cooktop KM6367-1
$4,599
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 516 mm |
| Cut Out Width (mm) | 796 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

