Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H2860BB |
|---|---|
| Weight (kg) | 49 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 596 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | Removable Shelf runners (pair); 2 x Baking and roasting rack without PerfectClean; Universal tray with PerfectClean Hubb 71; 1 x Grilling and Roasting insert with PerfectClean |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Control type | Rotary Knobs |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 550 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 590 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Cut Out Note | Niche dimensions (W x H x D) in mm 560-568 x 590-595 x 550 |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Inverter Microwave |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 16 A |
| Length of cord | 1.5 m |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Volume
| Oven Volume | 76 L |
|---|
Other
| Combination Microwave Ovens | |
|---|---|
| EAN | 4002516270843 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Miele 60cm Built In Oven Black H2860BB
$2,799
| Cut Out Depth (mm) | 550 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Oven Volume | 76 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

