


Promotions
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | CS7102-1FL |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Weight (kg) | 7 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 92 mm |
| Width (mm) | 378 mm |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips Included. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** LP gas Conversion Kit Included** |
| Finish Colour Description | Black Glass Ceramic |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour** |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 2 Burners |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Safety Features
| Flame failure protection |
|---|
Other
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktops |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 04002516306825 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639051650998047375.png)
