Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | UWTGB1682 |
|---|---|
| Weight (kg) | 47 kg |
| Depth (mm) | 580 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Black |
Other Features
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LCD |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 5 |
| Wine bottle rack | |
| Door open alarm | |
| Activated charcoal filter | |
| Active carbon filter |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 94 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 34 Bottles |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Triple glazed door | |
| Double glazed door |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | Austria |
|---|
Other
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Energy consumption | 144 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9005382211137 |
Compare to similar items
Liebherr 34 Bottle Wine Storage Cabinet UWTGB1682
$4,990
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

