








Promotions
Liebherr Vinidor Selection 32 Bottle UWpr 3662 Fully Integrated Dual Zone Under Counter Wine Fridge UWPR3662
TempProtect Plus dual sensors maintain consistent temperatures, while HumiditySelect ensures corks remain moist, keeping bottles perfectly sealed. UVProtect tinted glass with Low-E coating shields wines from harmful rays and VibrateSafe technology with low-vibration compressors and solid beech shelves provides quiet, stable storage. FlexFit wooden shelves allow flexible arrangement, accommodating bottles of any size, including Magnums.
Ideal for both casual collectors and connoisseurs, this fully integrated fridge preserves, protects and presents your wine collection with style and precision.

HumiditySelect Control
Adjustable humidity settings let you choose between standard and high levels to suit your collection. This ensures corks remain moist, preventing air ingress and helping preserve the quality and longevity of your wines.

TipOpen
The handleless, full surface insulated glass features TipOpen technology, opening a few centimetres when tapped. If the door is not opened further after three seconds, the SoftSystem closes the door again.

VibrateSafe Storage
Specially engineered quiet compressors and solid beech wood shelves minimize vibration, creating a peaceful environment for your wine to rest. This stable, low-disturbance setup helps maintain the integrity and flavour of each bottle.

FreshAir Charcoal Filter
An activated charcoal filter maintains clean internal air by neutralising odours. This preserves the natural bouquet of your wine, with a convenient reminder system prompting filter changes every six months.
Specifications & Manuals
| Model Number | UWPR3662 |
|---|---|
| Weight (kg) | 46 kg |
| Depth (mm) | 564 mm |
| Height (mm) | 819 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Outdoor |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 92 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 32 Bottles |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Origin | Austria |
|---|
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Multi Level Temperature Control | |
| Glass Door | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9005382260456 |
Compare to similar items
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.


