





















Promotions
The door cooling system ensures even cooling throughout the fridge, keeping your food fresher for longer. The movable ice maker provides flexible storage options, allowing you to free up space when needed. Additionally, the pull-out tray in the fridge makes accessing items easy and convenient.
This refrigerator is designed to bring both style and functionality to your kitchen, ensuring optimal freshness and convenience.

SurroundCooling
Cold air circulates from both the front and back, quickly reducing the temperature of items stored at the front and ensuring more effective cooling. This helps keep your food fresher for longer.

Movable ice maker
The twist ice maker is removable, allowing you to free up valuable freezer space whenever necessary. Its flexible design ensures you can adjust storage capacity to suit your needs and maximize space.

Smart Diagnosis
Troubleshoots minor issues and provides maintenance alerts to keep you informed via the LG ThinQ app, helping you avoid unnecessary service calls and ensuring smooth operation.

Door Cooling+
Air vents located in the front ceiling of the fridge direct cold air onto items stored in the top door baskets, ensuring rapid cooling and helping maintain freshness for items stored in the door.
Specifications & Manuals
| Model Number | GT-5MB |
|---|---|
| Weight (kg) | 66 kg |
| Depth (mm) | 680 mm |
| Height (mm) | 1720 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Matte Black |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Smart Inverter Compressor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 375 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 285 L |
| Freezer Volume | 90 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 312 |
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Origin | Indonesia |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Packaging dimensions | 1793 x 739 x 727mm |
| Energy consumption | 312 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| Glass Door | |
| Retro Look | |
| Beverage Fridges | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 8806096126387 |
Compare to similar items
97 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

