The spacious 42L interior provides plenty of room for larger dishes. Boasting 32 auto-cook menu options and 4 manual cook options, you can warm, defrost, and cook quickly and easily. Precise temperature controls are in place to ensure even defrosting of your frozen foods. The interior white LED lamp is energy efficient and brightly illuminates inside so you can keep an eye on your food.
An anti-bacterial coating in the interior eliminates 99.9% of harmful bacteria from the surface, and makes cleaning easy. Plus, the hexagonal ring design of the turntable ensures it remains stable. The matte black finish adds a modern look to enhance your benchtop space, making this LG microwave the perfect addition to a contemporary kitchen.

Stable Turntable
The turntable is built with stability in mind. Designed with six support points to help prevent tipping and spilling during the cooking process, you can feel comfortable heating up items like soups and other liquids.

Steam Bowl Kit
Love a healthy, steamed meal, but hate the hassle of setting up the cooktop with pots and pans to steam? With the included Steam Bowl Kit, preparing healthy meals is a breeze.

Hot and cold
The Inverter technology in the LG NeoChef enables more precise temperature control, and a more even distribution of heat throughout foods. This helps to evenly defrost foods.

EasyClean
Experience hassle-free cleaning with the Anti-Bacterial EasyClean interior coating, ensuring that maintaining your appliance is a breeze. Enjoy a pristine and hygienic interior with minimal effort.
Specifications & Manuals
| Model Number | MS4296OMBB |
|---|---|
| Depth (mm) | 432 mm |
| Height (mm) | 308 mm |
| Width (mm) | 544 mm |
| Microwave Volume | 42 L |
| Power (W) | 1200 W |
| Accessories included | 1 x Steam Bowl Kit (Steam Water Bowl, Plate, & Cover) |
| Finish Colour | Matte Black |
| Turntable size | 360 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Parts Warranty on Smart Inverter Magnetron only |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Number of Functions | 36 |
|---|---|
| Steam | |
| Inverter Microwave | |
| Auto cook | |
| Melt and soften | |
| Defrost | |
| Reheat | |
| Pizza | |
| Quick start | |
| Steam Microwave |
| Lowest Operating Noise | 1200 dB |
|---|
| EAN | 8806091107251 |
|---|---|
| Kmart Item |
Compare to similar items
LG 42L NeoChef Smart Inverter Microwave MS4296OMBB
| Microwave Volume | 42 L |
|---|---|
| Power (W) | 1200 W |
LG 42L NeoChef Smart Inverter 1200W Black Stainless Microwave Oven MS4296OBSS
| Microwave Volume | 42 L |
|---|---|
| Power (W) | 1200 W |
LG 42L NeoChef Smart Inverter 1200W Microwave Oven White MS4296OWS
| Microwave Volume | 42 L |
|---|---|
| Power (W) | 1200 W |
LG 56L NeoChef Smart Inverter Microwave MS5696OMBS
| Microwave Volume | 56 L |
|---|---|
| Power (W) | 1200 W |
LG 42L Neochef Smart Inverter 1200W Black Microwave Oven MS4296OBC
| Microwave Volume | 42 L |
|---|---|
| Power (W) | 1200 W |
LG 25L NeoChef Smart Inverter 1000W Microwave Oven MS2596OB
| Microwave Volume | 25 L |
|---|---|
| Power (W) | 1000 W |
LG 42L NeoChef Smart Inverter 1200W Stainless Steel Microwave Oven MS4296OSS
| Microwave Volume | 42 L |
|---|---|
| Power (W) | 1200 W |
LG NeoChef 30L EasyClean Microwave Oven Black MS3036NPB
| Microwave Volume | 30 L |
|---|---|
| Power (W) | 900 W |
84 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

