Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | GT-4S |
|---|---|
| Depth (mm) | 710 mm |
| Height (mm) | 1720 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Other Features
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10-Year Warranty on Linear Compressor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 335 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 256 L |
| Freezer Volume | 79 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 290 |
Door
| Reversible door | N/A |
|---|
Other
| Small litre fridge | 335 L |
|---|---|
| EAN | 8806091588760 |
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

