Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | M127DNE3SSC |
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 920 mm |
| Width (mm) | 1216 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel with Chrome Trim |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Functions
| Number of Functions | 15 |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|
Other Features
| Internal oven light | |
|---|---|
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Cooktop Configuration | 7 Burners |
Volume
| Oven Volume | 140 L |
|---|
Other
| Oven Configuration | Main Oven - 97L, Secondary Oven - 43L |
|---|---|
| EAN | 9341584042361 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE Majestic 120cm Freestanding Dual Fuel Oven M127DNE3SSC
$22,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 90cm Freestanding Dual Fuel Oven M09IDNE3SSC
$12,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Four Burner Teppanyaki Double Oven with Milano Knobs PD09FDWE3WH
$10,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Five Burner Double Oven with Milano Knobs PD09PDWE3BK
$9,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Five Burner Oven with Milano Knobs P09PDWE3SS
$7,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Four Burner Teppanyaki Double Oven with Milano Knobs PD09FDWE3BK
$10,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Double Oven with Milano Knobs PD09IDWE3WH
$11,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 150cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Tepanyaki Plate P15FDNE3SSC
$20,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

