




Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MD10IDNE3SSC |
|---|---|
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 920 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Height 780mm after removing legs. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Optional custom colour choices. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| EAN | 9341584045393 |
|---|---|
| Dual Fuel |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE Majestic 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove MD10IDNE3SSC
$16,999
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
ILVE Professional Plus 120cm Freestanding Oven Matt Graphite P12SDWE3MG
$15,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Graphite with Milano Knobs P096DWE3MG
$8,499
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 150cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Tepanyaki Plate P15FDNE3SSC
$20,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PD106DNE3SSC
$12,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 65 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PD10SDWE3SS
$12,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 65 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Five Burner Double Oven with Milano Knobs PD09PDWE3MG
$9,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

