




4 payments of $276.25 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The ILVE warming drawer is suitable for fitting directly beneath either a 60cm oven or compact oven. When combined with a compact oven, both items will fit a standard 60cm cavity, making a perfect companion beside an ILVE 60cm oven.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ILWD615GV |
|---|---|
| Depth (mm) | 545 mm |
| Height (mm) | 144 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | Grey |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● Open with push/pull system ● Power-off timer ● Operating indicator light ● Preheat pots and pans ● Preheat coffee cups ● Maintain temperature of cooked foods ● Thawing ● Leavening dough ● Delicate cooking at 70°C ● Non-slip internal shelf surface, ● Removable ● Internal shelf surface in black ● Tempered glass ● Inside lighting ● Ventilated ● Thermostat adjustable 40–70°C ● Telescopic guides for sliding opening |
|---|
Electrical Connection
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
Other
| Drawer Type | Warming Drawer |
|---|---|
| EAN | 9341584038401 |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
