Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 398 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Gooseneck |
|---|
Other
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9314654078331 |
Compare to similar items
Gessi Habito Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Copper 60650-708
$2,376
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Inedito Semi-Professional Spray Kitchen Mixer Tap Bright Copper 60429-030
$2,416
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Helium Right Angle Square Swivel Mixer Tap Chrome 17315-031
$841
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi 316 Meccanica Gooseneck Swivel Mixer Tap Bronze 60018-726
$3,202
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi Officine Swivel Kitchen Mixer Tap Bronze 60051-726
$1,722
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Helium Right Angle Square Swivel Mixer Tap Onyx 17315-985
$1,079
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Inedito Semi-Professional Spray Kitchen Mixer Tap Matte Black 60429-299
$1,825
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

