Specifications & Manuals
| Model Number | 60478BMB |
|---|---|
| Depth (mm) | 281 mm |
| Height (mm) | 303 mm |
| Width (mm) | 107 mm |
| Finish Colour | Black |
| Tapware Style | Pull Out Spray |
| Tap Swivel | 360 ° |
| Finish Colour Description | Black Metal Brushed |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T37481 |
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654121891 |
Compare to similar items
Gessi Inedito Pull Out Dual Function Spray Kitchen Mixer Tap Black Metal Brushed 60478BMB
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Emporio Pull Out Kitchen Mixer with Dual Function Spray 23543
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi 316 Meccanica Semi-Professional Pull Out Spray Mixer Tap Matte Black 60220-299
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi 316 Meccanica Gooseneck Pull Out Spray Mixer Tap Copper 60024-708
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi Acciaio Gooseneck Pull Out Mixer Tap Stainless Steel 60542-239
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 304 grade stainless steel body |
Gessi Officine Pull out Kitchen Mixer Tap Matte Black 60053-599
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Habito Pull Out Kitchen Mixer Tap Chrome 60652-031
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Helium Right Angle Round Pull Out Tap Brushed Nickel 50103-149
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Helium Right Angle Round Pull Out Tap Matte Black 50103-299
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

