


Accessories & Add-Ons

Oliveri Inline Water Filtration System FS5010
4 payments of $310.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Made by bespoke tapware designer GESSI in Italy, the Inedito Collection offers sophisticated details within a concept of pure design.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 60403BN |
|---|---|
| Depth (mm) | 261 mm |
| Height (mm) | 302 mm |
| Width (mm) | 107 mm |
| Finish Colour | Nickel |
| Tapware Style | Pull Out |
| Tap Swivel | 360 ° |
| Finish Colour Description | Brushed Nickel |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T37479 |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654121815 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gessi Inedito Pull Out Kitchen Mixer Tap Brushed Nickel 60403BN
$1,243
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Venti20 Gooseneck Pull Out Mixer Tap Chrome 60622-031
$1,074
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi 316 Meccanica Gooseneck Pull Out Spray Mixer Tap Brushed Brass 60024-727
$3,619
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi 316 Meccanica Semi-Professional Pull Out Spray Mixer Tap Brushed Brass 60220-727
$4,613
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi Habito Pull Out Kitchen Mixer Tap Brushed Black 60672-707
$2,755
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Inedito Right Angle Pull Out Kitchen Mixer Tap Chrome 60433-031
$1,046
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Inedito Right Angle Pull Out Kitchen Mixer Tap Brushed Gold 60433-716
$1,957
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Inedito Pull Out Dual Function Spray Kitchen Mixer Tap Black Metal Brushed 60478BMB
$1,427
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
