Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 3629006104 |
|---|---|
| Depth (mm) | 189 mm |
| Height (mm) | 60 mm |
| Width (mm) | 205 mm |
| Finish Colour | Brushed Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Brushed Stainless Steel |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 4.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T16780 |
Other
| WELS Star Rating | 6 |
|---|
Compare to similar items
Fantini Mint Wall Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 3629006104
$1,295
| Water Star Rating |
|---|
Fantini Mint Wall Basin Mixer - Matte Gunmetal PVD 34P5F813B-4400M011A
$1,879
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Mint Wall Basin Mixer - Chrome 3402F813B-4400M011A
$1,310
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Mint Wall Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 3493F813B-4400M011A
$1,646
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Fantini Nostromo 200m Spout Wall Basin Mixer - Matte Black NOSWB200NPMBLK
$1,389
| Water Star Rating |
|---|
Fantini Lame Wall Basin Mixer 190 - Matte Black 2413M111B-4400M011A
$1,081
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo 200m Spout Wall Basin Mixer - Matte British Gold PVD NOSWB200NPMBG
$1,759
| Water Star Rating |
|---|
Fantini Lame Wall Basin Mixer 190 - Matte Copper PVD 24P9M111B-4400M011A
$1,281
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Mare Wall Basin Mixer - Matte Black 5113V013B-4400M011A
$1,322
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

