



Fantini Mint Wall Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 3493F813B-4400M011A
4 payments of $411.50 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Colour: Brushed Stainless Steel
With its clean lines and pared-back aesthetic, the Fantini Mint bathroom collection introduces a sense of calm and clarity to your space. Ideal for those who appreciate balance in design, the Mint range celebrates the beauty of essential, primary forms.
The elegantly thin and flat surface of the lever is complemented by a solid body. The pure volume and rounded angles are emphasised by the available finishes, accentuating the interaction between shape and surface. Whether you’re opting for classic tapware colours such as chrome and brushed stainless steel, or the selection of impeccably finished PVD colours, the minimalist Mint range is stunning in every finish.
Meticulously crafted with attention to proportion, each piece in the Mint collection delivers a sense of reassurance and quiet elegance. Whether your bathroom is modern, or warm and eclectic, the Fantini Mint Collection adapts with ease, creating a seamless blend of style and simplicity.
The elegantly thin and flat surface of the lever is complemented by a solid body. The pure volume and rounded angles are emphasised by the available finishes, accentuating the interaction between shape and surface. Whether you’re opting for classic tapware colours such as chrome and brushed stainless steel, or the selection of impeccably finished PVD colours, the minimalist Mint range is stunning in every finish.
Meticulously crafted with attention to proportion, each piece in the Mint collection delivers a sense of reassurance and quiet elegance. Whether your bathroom is modern, or warm and eclectic, the Fantini Mint Collection adapts with ease, creating a seamless blend of style and simplicity.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 3493F813B-4400M011A |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 200 mm |
| Height (mm) | 65 mm |
| Width (mm) | 205 mm |
| Finish Colour | Brushed Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Brushed Stainless Steel |
| Designer | Davide Mercatali |
| Tap Reach (mm) | 200 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | Spout projection 20 cm
CYLINDRICAL handle with LEVER
With plate
Flow restrictor
Traditional cartridge |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 4.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T16780 |
Bathroom Tapware Details
| Bathroom Tapware Mounting | Wall-Mounted |
|---|
Other
| WELS Star Rating | 6 |
|---|
Compare to similar items
Fantini Mint Wall Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 3493F813B-4400M011A
$1,646
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Fantini Mint Wall Basin Mixer - Matte British Gold PVD 34P6F813B-4400M011A
$1,879
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Lame Wall Basin Mixer 190 - Matte British Gold PVD 24P6M111B-4400M011A
$1,281
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo 200m Spout Wall Basin Mixer - Matte Gun Metal PVD NOSWB200NPGM
$1,759
| Water Star Rating |
|---|
Fantini Lame Wall Basin Mixer 150 - Deep Black PVD 24S1M109B-4400M011A
$1,221
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Mare Wall Basin Mixer - Matte Black 5113V013B-4400M011A
$1,322
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Lame Wall Basin Mixer 190 - Deep Black PVD 24S1M111B-4400M011A
$1,281
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo 200m Spout Wall Basin Mixer - Brushed Stainless Steel NOSWB200NPBSS
$1,599
| Water Star Rating |
|---|
Fantini Nostromo 200m Spout Wall Basin Mixer - Chrome NOSWB200NPCHR
$1,229
| Water Star Rating |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
