

What sets the Fantini Nostromo apart is its ability to combine minimalist design with a playful, almost pop-inspired soul. Despite its formal rigour, this collection surprises with its balance of utility and style, making it more than just bathroom tapware—it’s a statement piece. Crafted to perfection, it offers precision control, while its timeless design ensures it will remain a staple in your home for years to come.

Minimalist Design By Davide Mercatali
Designed by Davide Mercatali, the Nostromo collection is shaped by a thoughtful process of formal subtraction, where every element is carefully refined to its purest expression. The result is a timeless silhouette that captures the essence of function.

Finish Options For Every Style
A considered palette of finishes allows you to tailor the Nostromo collection to suit your bathroom interior style. Highlight the minimalist form of the line with classic chrome or matte white and black. For a distinct aesthetic, finishes such as gunmetal, gold, and copper introduce depth and eye-catching elegance.

Fantini Design DNA
Fantini taps are born from a deep connection to Pella, a picturesque village by Lake Orta in Italy. Merging the expertise of renowned designers with Fantini's signature formal subtlety and understated elegance, each product brings a touch of Italian elegance into daily life.

Fantini Quality
From research to production, quality is embedded in every step of producing a Fantini product. In-house research and development ensures technical expertise and craftsmanship are preserved, while each product is meticulously crafted to meet the needs and desires of users.
Specifications & Manuals
| Model Number | 5029E903WFZ |
|---|---|
| Material | Brass |
| Depth (mm) | 175 mm |
| Height (mm) | 172 mm |
| Width (mm) | 40 mm |
| Finish Colour | Matte White |
| Designer | Davide Mercatali |
| Tap Reach (mm) | 145 |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | Spout projection 14.5 cm Cylindrical handle Flow restrictor Traditional cartridge |
|---|
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T35771 |
| Bathroom Tapware Mounting | Hob-Mounted |
|---|
| WELS Star Rating | 5 |
|---|---|
| EAN | 4415556688040 |
Compare to similar items
Fantini Nostromo Basin Mixer with Extended Spout - Matte White 5029E903WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo Tall Basin Mixer - Matte White 5029E906WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Lame Tall Basin Mixer - Matte Gunmetal PVD 24P5M106WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo Basin Mixer with Extended Spout - Matte Black 5013E903WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Mint Basin Mixer with Extended Spout - Chrome 3402F003WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo Pin Lever Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 5093E804WFZ
| Water Star Rating |
|---|
Fantini Mint Basin Mixer - Matte Copper PVD 34P9F004WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

