Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 380 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| EAN | 4020684768283 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Undermount Single Bowl Sink CLARON340U
$972
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Left Hand Drainer Sink DIVON5SRK5
$1,822
| Material | Surgical Grade Stainless Steel: 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow SUBLINE500UK5
$1,065
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit Black 528063
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Undermount Sink SUBLINE700U
$1,148
| Material | 80% granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco PLEON 8 Single Bowl Inset Sink PLEON8BK5
$1,082
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit Black 528057
$714
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO500U
$673
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO700UK5
$1,080
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

