Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 510 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 543 mm |
| Bowl Size | 500 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| EAN | 4020684776868 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Inset Sink with Tap Ledge SUB500IFAWK5
$1,205
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700ULGK5
$1,304
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink SUBLINE500UW
$1,065
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow ANDANO400U
$637
| Material | Stainless Steel 18/10 Satin Finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Large Bowl Undermount Sink CLARON700U
$1,625
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless steel - Satin Polish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Lemis Single Bowl Sink with Left Hand Drainer LEMISXL6SRIFK5
$456
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Left Hand Drainer Sink DIVON5SRK5
$1,682
| Material | Surgical Grade Stainless Steel: 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700UL
$1,304
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Anthracite 528061
$735
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

