

Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | CLARON6SL |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Length (mm) | 1000 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Basket waste |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Note: Measurements are within 2/3mm of factory tolerance. It is advisable to check dimensions of physical product when measuring for installations and before doing any cut outs. |
| Taphole | |
| Sink Type | Top mount or Flush mount |
| Finish Colour Description | Satin Polish |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 130 mm |
| Small Bowl Size | 180 (W) x 400 (D) x 130 (H) |
| Second Bowl Size | 180mm L x 400mm W x 130mm D |
| EAN | 4020684768214 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco 1 and 1/4 Bowl Right Hand Drainer Sink CLARON6SL
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Quatrus Double Bowl Sink QUATR153434IUK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink DIVON8SLK5
| Material | Surgical Grade Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco SUBLINE 430/270 Double Bowl Undermount Sink White 528010
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Flushmount Sink AND400400IFANK5
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer White NAYA8SWRK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer Black NAYA8SBK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Right Hand Drainer Silgranit Anthracite 528073
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink BTIPO8SRHD
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 483 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1192 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
