Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Model Number | P604I2M28NV |
| Weight (kg) | 9.2 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 60 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Cooktop Material | Schott glass |
| Finish Colour | Black |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Length of cord | 1.5 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Automatic power off | |
| Overflow Protection | |
| Residual heat indicator |
Other
| EAN | 8057971100217 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bertazzoni 88cm Modern Series Induction Cooktop P885IC2G5NE
$4,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 815 mm |
Bertazzoni 78cm Modern Series Induction Cooktop P784IC1G5NE
$1,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
Bertazzoni 800mm Schott Glass Induction Downdraft 4 Zones Black P804ICH2M37NT
$6,299
| Material | Ceramic Glass |
|---|---|
| Max Air Capacity | 640 m³/h |
| Power (W) | 7400 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

