


The Modern Series 88cm induction hob features five induction zones. There are two multi-zones that lets you specify the cooking area to fit a specific pan size and a bridge zone. The built-in timer and touch-and-slide controls make it simple to operate accurately.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | P885IC2G5NE |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 59 mm |
| Width (mm) | 880 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Boost function | |
| Flexible zones |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 815 mm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
Burners
| Number of cooking zones | 5 |
|---|
Other
| EAN | 8051361905901 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bertazzoni 88cm Modern Series Induction Cooktop P885IC2G5NE
$4,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 815 mm |
Bertazzoni 78cm Modern Series Induction Cooktop P784IC1G5NE
$1,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
Bertazzoni 800mm Schott Glass Induction Downdraft 4 Zones Black P804ICH2M37NT
$6,299
| Material | Ceramic Glass |
|---|---|
| Max Air Capacity | 640 m³/h |
| Power (W) | 7400 W |
Bertazzoni 60cm Modern Series Induction Cooktop P604I2M28NVS
$1,399
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Schott Glass |
| Power (W) | 7400 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
