




4 payments of $487.50 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Experience the unique installation of the Artinox Shore range with its benchtop walls, providing a seamless aesthetic for your sink. The exposed stainless steel bottom features an exclusive 45 degree perimeter, ensuring effortless cleaning.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SH74WM |
|---|---|
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 740 mm |
| Image Disclaimer | Please note: this sink does not come with an overflow. |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Set for 20mm benchtop |
| Overflow | |
| Sink Type | Integrated |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| EAN | 8051407335907 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Artinox Shore 74 Integrated Sink SH74WM
$1,950
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Artinox Linea 34 Edgeless Sink L34WM
$1,300
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 40 Single Bowl Sink with Strainer RAACC4040
$1,035
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 50 Single Bowl Sink ARTRAD5040
$935
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Planum 111 Workstation Sink PI1114025
$2,990
| Material | 70% Recycled Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Linea 74 Edgeless Sink L74WM
$1,880
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Planum 81 Workstation Sink PI814025
$2,530
| Material | 70% Recycled Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Shore 40 Integrated Sink SH40WM
$1,500
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Artinox Radius 74 Single Bowl Sink ARTRAD7440
$1,205
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

