


Specifications & Manuals
| Model Number | PI814025 |
|---|---|
| Material | 70% Recycled Stainless Steel |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Brushed Satin Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| EAN | 0655100611962 |
|---|
Compare to similar items
Artinox Planum 81 Workstation Sink PI814025
| Material | 70% Recycled Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Layer SBR 50 Workstation Sink SBR50
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Linea 50 Edgeless Sink L50WM
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 50 Single Bowl Sink ARTRAD5040
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Frame 50 Single Bowl Sink with Accessories FRACC5040
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Layer BRP 81 Workstation Sink BRP81
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 34 Single Bowl Sink ARTRAD3440
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 74 Single Bowl Sink ARTRAD7440
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Layer BRP 50 Workstation Sink BRP50
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
