




Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
4 payments of $200 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The Artinox Radius sink range features simple and elegant stainless steel sinks, meticulously handcrafted in Italy to blend seamlessly into any home setting. These sinks are versatile, making them ideal for various spaces such as kitchens, bars, and laundries, adding a touch of sophistication to these areas. The premium collection elevates the living experience, reflecting the blend of functionality and elegance in modern home design.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ARTRAD1840 |
|---|---|
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 170 mm |
| Width (mm) | 220 mm |
| Bowl Size | 180x400 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 8051407335808 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Artinox Radius 18 Single Bowl Sink ARTRAD1840
$800
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 34 Single Bowl Sink ARTRAD3440
$835
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Linea 50 Edgeless Sink L50WM
$1,650
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 34 Single Bowl Sink with Strainer RAACC3440
$990
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 40 Single Bowl Sink ARTRAD4040
$880
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Planum 111 Workstation Sink PI1114025
$2,990
| Material | 70% Recycled Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Shore 50 Integrated Sink SH50WM
$1,750
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Artinox Shore 34 Integrated Sink SH34WM
$1,400
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Artinox Shore 40 Integrated Sink SH40WM
$1,500
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

