



Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | SBR81 |
|---|---|
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Brushed Stainless Steel |
| Overflow | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features | Sound deadening pads. Laser welded corners. Drainage enhanced bottoms. 70% recycled stainless steel. Dual level workstation. |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| EAN | 8051407335730 |
|---|
Compare to similar items
Artinox Layer SBR 81 Workstation Sink SBR81
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 18 Single Bowl Sink ARTRAD1840
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Linea 50 Edgeless Sink L50WM
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Frame 50 Single Bowl Sink with Accessories FRACC5040
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Linea 74 Edgeless Sink L74WM
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Layer BRP 50 Workstation Sink BRP50
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Shore 34 Integrated Sink SH34WM
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Artinox Linea 34 Edgeless Sink L34WM
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

