Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PL504025 |
|---|---|
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Italy |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| EAN | 0655100613485 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Artinox Planum 50 Multi-Level Workstation Single Bowl Sink Stainless Steel PL504025
$2,125
| Bowl Type | Single |
|---|
Artinox Planum 111 Workstation Sink PI1114025
$2,990
| Material | 70% Recycled Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Shore 34 Integrated Sink SH34WM
$1,400
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Artinox Linea 50 Edgeless Sink L50WM
$1,650
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Shore 40 Integrated Sink SH40WM
$1,500
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Artinox Planum 81 Workstation Sink PI814025
$2,530
| Material | 70% Recycled Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 34 Single Bowl Sink ARTRAD3440
$835
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Linea 34 Edgeless Sink L34WM
$1,300
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 50 Single Bowl Sink ARTRAD5040
$935
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

