Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LACCSBR050 |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Accessories included | Large Strainer and Chopping Board |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| EAN | 655100609617 |
|---|
Compare to similar items
Artinox Layer SBR 50 Workstation and Accessory Pack LACCSBR050
$2,200
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Planum 111 Workstation Sink PI1114025
$2,990
| Material | 70% Recycled Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 50 Single Bowl Sink with Strainer RAACC5040
$1,090
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Frame 50 Single Bowl Sink with Accessories FRACC5040
$1,650
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 40 Single Bowl Sink ARTRAD4040
$880
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Linea 50 Edgeless Sink L50WM
$1,650
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 40 Single Bowl Sink with Strainer RAACC4040
$1,035
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Shore 34 Integrated Sink SH34WM
$1,400
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

