Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | NIK95I00FZ |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 50 mm |
| Width (mm) | 910 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Matte Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch and Slide |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 50 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.35 kW |
| Maximum current rating | 1.5 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock |
|---|
| EAN | 7333394103396 |
|---|
Compare to similar items
AEG 90cm 6000 Series SaphirMatt Induction Cooktop with FlexiBridge NIK95I00FZ
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
AEG 60cm 4 Zone SaphirMatt Induction Cooktop NII64F30FZ
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 2300 W |
AEG 80CM 5 Zone Induction Cooktop with CookSmart Touch NIH85M30FB
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Power (W) | 2300 W |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

