Specifications & Manuals
| Model Number | BPK556360M |
|---|---|
| Depth (mm) | 567 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Full grill | |
| Conventional | |
| Pizza | |
| Fan cook | |
| Steam assisted cooking | |
| Air Frying | |
| Turbo grill |
| Number of shelf positions | 5 |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Oven Volume | 71 L |
|---|
| Steam Ovens | |
|---|---|
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 7332543793921 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
AEG 60cm SteamBake Pyroluxe Multifunction Pyrolytic Built-In Oven - Stainless Steel BPK556360M
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
86 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

