

Accessories & Add-Ons

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Tink Kitchen Mixer Tap with Pull Out TINKD

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ZE125R |
|---|---|
| Material | 304 Stainless steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Length (mm) | 1000 mm |
| Bowl Size | 342 (W) x 410 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 145 (W) x 335 (D) x 130 (H) |
| EAN | 9314654050566 |
Compare to similar items
Abey Zenith 1 and 1/3 Bowl Left Hand Drainer Sink ZE125R
$389
| Material | 304 Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Eureka Gold STQ450DLG
$2,831
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia 1 and 3/4 Topmount or Undermount Bowl Sink LUA221
$1,184
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Puro Double Sink Granite N200P
$1,784
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Magma N200B
$1,784
| Material | NANOGRANITE |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Stone N200S
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Double Square Bowl Sink Stainless Steel CR340D
$1,533
| Material | 1mm Thick Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 355 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Double Sink N150P
$1,325
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
