Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BSL |
|---|---|
| Depth (mm) | 390 mm |
| Height (mm) | 160 mm |
| Width (mm) | 360 mm |
| Length (mm) | 360 mm |
| Accessories included | Designer Wastes, Inset Clips |
| Bowl Size | 310 (W) x 280 (D) x 160 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 20 Years+ |
|---|
Other Features
| Features |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 280 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 310 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654049942 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey The Barwon Bar Sink BSL
$345
| Cut Out Depth (mm) | 280 mm |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Undermount Sink N-100XLYB
$1,525
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Euronox Single Bowl Left Hand Drainer Sink EUA100R
$421
| Material | 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA540
$1,068
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Eureka Gold BS2G
$814
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340CO
$1,197
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Undermount Sink N-100XLYS
$1,525
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Large Single Bowl Day KN-100LD
$1,382
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D100WL
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

