


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Blue |
| Finish Colour Description | Millenial Dive |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654105136 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Wembley Double Bowl Sink with Drainer WD200MD
$1,137
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150W
$1,182
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D200BR
$1,896
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Formhaus Aplina Double Bowl Sink FD-200W
$998
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200W
$1,249
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lugano Double Bowl Sink with Drainer ST340DU
$2,233
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl & Double Drainer Sink - Eureka Gold STQ360DDG
$3,187
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Double Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200CR
$1,249
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D200PR
$1,896
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
